PARADA

PETI FESTIVALSKI DAN - PARADA

Juče je u prostoru Novosadskog pozorišta održana peta takmičarska predstava "Parada" pozorišta Tudor Vianu u režiji Kosmina Kretua. Prateći ruskog mafijaša koji sa terase hotela rezignirano posmatra paradu ponosa, vidimo njegove susrete sa ljudima koji žive drugačijim životom od onog koji on odobrava. Slučajno omamljen snažnim pićem otkriva šta zaista iz dubine duše misli o onima koji su različiti. Naš glavni lik vremenom shvata mnogo toga. Shvata da prave vrednosti leže mnogo dublje od spoljašnjih karakteristika koje nas dele. Shvata takođe da zaslepljen trivijalnim podelama ne vidi ključne i najvažnije stvari, i na samom kraju, shvata da kada pod teretom sopstvenih grešaka gubi tlo pod nogama, nikakva različitost više nije bitna. Moramo znati šta jeste, a šta nije važno.

parada 9Aleksandr Mihailović Galin
PARADA
7. jul 2018. u 21. čas

Pozorište Tudor Vianu 
Reditelj Kosmin Kretu

Autor teksta: Aleksandr Mihailović Galin
Reditelj: Kosmin Kretu
Dramaturg   Aleksandr Michailović Galin
Scenograf  Eugen Stoian
Dizajner svetla Bogdan Ionesku
Muzički aranžmani Mirel Stanesku

Igraju:
Larisa – RALUCA BOTEZ
Karina – OANA MARIA DRAGNE
Marina – LAURA VOICU
Skvortov – COSMIN CREŢU
Viktor – SERBAN CHIŢU
Dolores – VLAD BÎNZOI


O PREDSTAVI

Parada je priča o ruskom skorojeviću, veoma tradicionalističkom, nasilnom Nikolaju Skvorcovu (i poslovnom mafijašu-ajkuli), koji je poslao svog sina (Viktora) da studira u inostranstvu. Kada je došao da poseti njega i Larisu u Amsterdamu, ispod prozora hotela u kojem je prolazi gej parada. Larisa je Nikolajeva supruga, bivša glumica, sada nastanjena u Londonu, koja prati svog sina tokom studija u glavnom gradu Engleske. Iz njihove diskusije shvatamo da Nikolaj nije previše cenio ovo "bekstvo" porodice i tada zatraži od svoje žene da se vrati kući u Rusiju. Larisa pokušava da mu objasni da je njihov sin potpuno promenjen i ona sugeriše da bi to moglo biti zbog njegovog prijateljstva sa rusko-meksičkim mladićem po imenu Dolores, koga ona definiše da je "više zainteresovana za Limenka nego za Doroti". Suprotno tradicionalnim rigidnim, krutim principima oca, sin je otvoren i podržava zajedno sa svojim prijateljima gej paradu, organizujući čak i neku vrstu "uličnih performansa". Njegov otac to ne razume i misli da je Viktor gej i očajnički i brutalno pokušava da odvoji svog sina od njegovog najboljeg prijatelja Doloresa. Srećom se napija zbog veoma snažne vrste tekile - poklon dobrodošlice od Doloresovog oca. Mamuran i skoro paralizovan od alkohola (neko vreme), nateran je da sasluša druge i da otkrije da ima pravu porodicu, sa stvarnim osećanjima, ženom koja ga voli, sina sa pravim prijateljima i ozbiljnim planovima za život. Još, njegov sin čeka bebu, pa će Nikolaj biti deda. Sve ovo ga navodi, na kraju, da shvati da su životi njegovog sina i žene važniji i manje opasni od njegovih idiosinkarcija i ozbiljnih pretnji koje ga čekaju prilikom povratka u Rusiju. (Skvortov prima telefonski poziv iz Rusije, neko ga upozorava na kriminalne aranžmane koji se odnose na njega, od strane mlađeg mafijaškog konkurenta). Prave vrednosti porodice, sreće i empatije postaju prioriteti kada shvata da se mora vratiti u Rusiju gde će njegov život najverovatnije biti cena za slobodu njegove porodice.
U drugom planu postoji i ljubavna priča, kao i priča o dubokom prijateljstvu između dva zgodna mladića, Viktora i Doloresa, od kojih je jedan vrlo osetljiv i složen karakter koji ozbiljno traži svoj identitet. Tekst je komedija sa implikacijama o potrebi da se sagledaju i razumevaju ljudi pored vas. Komične situacije u Paradi se uvek odvijaju iza kulisa ljudskog života - slično biznismenu koji tiho posluje sa mafijom.



O AUTORU

Aleksandr Mihailović Galin se smatra jednim od lidera "novog talasa" ruskih dramskih pisaca koji su se, nakon decenija državnog političkog teatra, fokusirali na pojedinca. Sedam njegovih predstava igraju se 2011. godine na sceni iz Rusije i sveta. Njegovi filmovi "Delegacija" (1993) i "Foto" (2003) odlikovali su se brojnim domaćim i međunarodnim nagradama. Film "Venčanje", zasnovan na scenariju, dobio je nagradu Kanskog Filmskog Festivala 2000. godine.
Galin je prvo mesto na listi dramskih rukopisa u Rusiji, a njegove predstave se igraju u više od dve stotine pozorišta širom zemlje, kao i najpoznatija pozorišta u Evropi i Aziji, uključujući Moskovsko umetničko pozorište, Kraljevski teatar u Londonu, Pozorište Odeon u Parizu, Berlinski Šilerov teatar, Mingieja Thea u Tokiju. Galin i njegova pozorišna predstava su dobili prestižne nagrade i nagrade, kao što su Nagrada Lorens Olivie (Velika Britanija) ili ambasador umetnosti (SAD).

 

IZ MEDIJA

…Predstava je izuzetno uzbudljiva i aktuelna, najavljujući od samog početka posebnu duhovitost situacije..

"U Đurgu, ako je utorak onda je TEATAR! Dan u životu "predatora" ...! "

Žurnal Giurgiuvean (dnevne novine), 12. mart 2018

... Puna sala aplauza za "Zeul Macelului" napunili su dvoranu (Satirikus teatar) na dan 5. aprila uveče sa
"Paradom" Aleksandra Galina, u režiji Kosmina Kreta. Glumci Kosmin Kretu, Raluka Botez, Šerban Čitu, Vlad Binzoiu, Oana Maria Dragne i Laura Voiku intenzivno su proživeli konfliktne situacije o sebičnosti i prijateljstvu, o osetljivosti I autoritarnosti, o potrebi za prihvatanjem i razumevanjem drugih. Ova predstava zaslužila je, naravno, posebnu hroniku ...
leviathan.ro> Hronike teatra, (centralni pozorišni i likovni magazin), 16. april 2018

... Reditelj nam je, zajedno sa svojim mlađim kolegama, u trajanju od skoro dva sata, pružio nezaboravne scene, neke smešne ili groteskne, neke napete ili sentimentalne, u živahnom, dinamičnom i raznolikom dijalogu ...

Giurgiuveanul (daily newspaper), June 6, 2018